Šių dienų aktualijos verčia mus visus prisitaikyti prie naujų gyvenimo ir darbo sąlygų. Turizmo verslas juda atbuline eiga, tad šis procesas – iššūkis tiek turizmo industrijoje dirbantiems įvairių sričių specialistams, tiek keliautojams.

Neretai turbūt pagalvojate, kaip šiuo metu atrodo turizmo industrijos užkulisiai? Interneto portaluose jau atsirado ne vienas šmaikštus juokelis apie kelionių ekspertus, bandančius eiti per ugnį dėl keleivių gerovės. Nepaneigsime – gaisro gesinimas šiuo metu yra viena pagrindinių darbo funkcijų. Šiuo metu Skrendu.lt komanda dirba ir konsultuoja klientus tik nuotoliniu būdu, tačiau nepaisant laikinai užvertų biuro durų, darbas vyksta didžiuliu tempu. 

Vis dėlto, šiandien norime jums atverti savo namų duris. Juk net už painių robotizuotų sistemų dirba žmonės. Šių dienų mūsų misija paprasta: padėti klientams, juos įkvėpti kitiems atostogų planams ir išreikšti didžiulį palaikymą kitiems kelionių organizatoriams, partneriams bei draugams.

Dalinamės Skrendu.lt komandos mintimis ir kasdieniais iššūkiais.

Rasa Cibulskaitė, reguliarių skrydžių bilietų ekspertė

„Man, mėgstančiai pamiegoti ir į darbą kūlvirsčiais atlėkti paskutinę minutę, darbas iš namų suteikia galimybę gerokai ilgiau rytais pasivartyti lovoje – juk nereikia šukuotis, dažytis, rengtis ar važiuoti į darbą – pakanka įsisukti į chalatą ir prisėsti prie darbo stalo svetainėje. Turiu pripažinti, kad darbo diena užtrunka iki vėlumos, tačiau įžiūriu ir daug pliusų. Prie viryklės atsakingai stojo vyras (AČIŪ jam!), tad dabar turiu dar daugiau laiko, kurį galiu skirti skubioms klientų užklausoms atsakyti. Esant tokiai įtemptai situacijai, laiko sau beveik nelieka, tačiau atradusi bent vienai laisvai minutei, laiką praleidžiu dėliojant praėjusių metų kelionių prisiminimus į nuotraukų albumą. Mintyse net planuoju būsimas atostogas.“

Norbertas Kazlauskas, kūrybos ir marketingo skyriaus vadovas

„Darbas nuotoliniu būdu, kai kompiuteris ir internetas vietoje, iš esmės mažai kuo skiriasi nuo įprasto darbo biure. Atsikeli, nusiprausi, susitvarkai, apsirengi ir eini. Tik ne į mašiną, o erdvę, kurioje vyksta darbas. Pirmieji įspūdžiai? Supratau, kad žmonių taip trokštas, išsvajotas darbas nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, iš sodybos, kur už lango kiemas, saulė ir gamta, nėra toks jau egzotiškas ir malonus. Man, namų ir gyvenimo, o ir pramogų erdvę staiga ilgam laikui paversti darbo erdve yra iššūkis.

Labiausiai mano darbo namuose nesupranta šuo. Jis niekaip nesusitaiko su tuo, kad nors ir visą dieną esu namuose, dėmesio vis tiek negauna daugiau.

Kava mano biure labai skani. Tokia skani, kad namuose, net savaitgaliais nesivarginu jos pasigaminti. Praėjo beveik dvi savaitės darbo namuose, kol galiausiai pasidariau pirmąjį puodelį kavos. Pasisekė, jog sodyboje turime slėginį kavos virimo aparatą – dabar kiekvieną rytą 5 minutes vaidinu baristą.

Pradėjau valgyti pusryčius. Pats niekada nepasidaryčiau, apskritai, pusryčius galiu tik savaitgaliais gaminti. Tačiau dabar valgau tik dėl to, kad draugė į darbą eina ten pat kur ir aš – namuose. Ir dabar valgau ne šiaip sau pusryčius, o keptuvėje šviežiai skrudintų avižinių dribsnių, išvirtų piene, su riešutų sviestu, pagardintu vaisiais – braškėmis, bananais ar kriaušėmis. Labai skanu.

O taip pat – dabar daugiau susitikimų nuotoliniu būdu, daugiau skambučių, daugiau ekranui skirto laiko.“

Viktorija Mameniškė, Baltic Tours organizuojamų kelionių ekspertė

„Kiekvieną įprastą rytą pradedu prie veidrodžio ir užbaigiu kelione iki Vašingtono skvero, kur prasideda mano įprasta darbo diena. Kadangi šis procesas sutrumpėjo, liko daugiau laiko veikloms, užsigulėjosioms stalčiuje: atvirlaiškių siuntimui, atostogų nuotraukų perrinkimui, knygų skaitymui ir pagaliau – maisto gaminimui.

Šiomis dienomis dėl peršalimo dirbu neįprastu rėžimu. Tačiau klientų laiškai ir skambučiai šioje situacijoje – nelaukia. Namuose turiu savo darbo kampelį, tačiau karantino metu, dienas leidžiant namuose, šią vietą dažniausiai šildo mano pukuotoji draugė Cukrė. Todėl neretai tenka migruoti iš vieno namų „ofiso“ į kitą. Kai nemigruoju, pavyzdžiui, pietų metu, vis dar ieškau vienišų vietų gatvėse, kur nebūtų nei vieno žmogaus ir turėčiau galimybę pakvėpuoti grynu oru bei susikaupti šimtinėms laiškų kruvoms.“

Neiminta Kiškytė, reguliarių skrydžių bilietų ekspertė

„Reguliariųjų skrydžių bilietų ekspertai kiekvieną dieną gauna atnaujintas taisykles, kuriomis reikia vadovautis dėl šios sudėtingos situacijos visame pasaulyje. Didžiausias iššūkis – tai, kas galiojo vakar, nebūtinai gali galiot ir šiandien. Todėl atsidarius kiekvieną naują laišką, visas oro linijų skelbiamas taisykles lekiame skaityti iš naujo. Visa tai darome tam, kad savo klientams galėtume suteikti kuo tikslesnę informaciją ir pasiūlyti geriausius sprendimo būdus.

Mano darbo diena nuotoliniu būdu prasideda rytiniu pasivaikščiojimu miške su kavos puodeliu. Priverstinai, bent 3 kartus per dieną, šį ritualą atlieku jau 12 metų, viso to kaltininkė – Dora, kurią pamatysite žemiau. Grįžusi įjungiu skrydžių sistemas, senas Radiotechnika kolonėles ir keliauju atsakinėti laiškų. Kai jėgos apleidžia, kūryba pietų metu prasideda virtuvėje, o vėliau – vėl prie laiškų.

Mes irgi esame žmonės, todėl laisvu metu skubame padėti savo artimiesiems bei tiems, kam šiuo metu pagalba reikalinga labiausiai. Prieš miegą užsiimu meditacija ir skiriu laiką sau, kuris leidžia atsikvėpti, neišeiti iš proto ir ramiai pasitikti naują dieną.“

Dovilė Petkevičiūtė, kūrybinio turinio kūrėja

„Nuotoliniu budu dirbu jau kurį laiką, tačiau dabar, kuomet pasaulis užvėrė vartus, namai pasidarė dar didesni. Mums, kūrybininkams, laisvo laiko atsirado gana daug. Tačiau taip sustoti – gera. Paskutiniu metu gyvenau labai greitu tempu ir labai dažnai sakydavau „neturiu laiko“. Šitas laikotarpis man buvo labai reikalingas, todėl džiaugiuosi leisdama laiką su šeima ir galėdama matyti, kaip keičiasi pasaulis: kaip valosi oras, į Veneciją atplaukia delfinai ir gulbės, o spalvoti paukščiai atgauna savo ryškias spalvas, kurios ilgainiui jau buvo išblukusios. Pagaliau radau laiko pasigaminti ir cinamoninių bandelių. Užtrukau net 5 valandas, tačiau supratau – kada daugiau aš turėsiu tiek daug laisvo laiko vieno deserto gamybai?“

Greta Bartuševičiūtė, IT koordintorė

„Mūsų IT specialistų darbo funkcijos dirbant iš namų praktiškai nepasikeitė. Šiuo metu kuriame naują dizainą ir nors nespėsime po karantino sugrįžti atsinaujinę, judame link didelių pokyčių, kurių poreikį mums išsakė patys klientai vykdytoje apklausoje. Testuojame naujas funkcijas, elementus, logiką.

Kaip atrodo mano laisvalaikis? Kompiuteris ir knygos. Tačiau be viso to karantinas leido prisiminti senus pomėgius, kuriems vis pritrūkdavo kokybiško laiko. Dabar atėjo metas akistatai su piešiniais, kurie laukė to meto, kai liksiu namuose ir prie jų sugrįšiu. Todėl išsitraukiau nebaigtą lėktuvo piešinį (jaučiuosi jų jau pasiilgusi) ir išsikėliau sau iššūkį iki karantino galo jį pabaigti. Kadangi karantinas pratęstas, manau, kad įveiksiu!“

Justina Stukaitė, pažintinių ir poilsinių kelionių ekspertė

„Susikaupti darbui iš namų pirmosiomis dienomis buvo nelengva: susikurti patogią darbo vietą ir bandant atrasti poilsio ir ramybės kampelį teko pasitelkiant kūrybą. Dabar, jau praėjus daugiau nei savaitei po paskelbto karantino, ėmiau dirbti pagal susikurtą grafiką. Pirmą dienos dalį visą savo dėmesį skiriu klientams: pati paskambinu, pakalbinu, informuoju. Vėliau – susitvarkau antro prioriteto darbus. Šiomis dienomis juokauju, jog pagrindinis iššūkis vienas – nepriaugti svorio, nors labai traukia šaldytuve pasigamintas pačios pyragas tinginys. Tam, kad namuose darbo laikas neišaugtų į keliolika valandų, išsikėliau sau asmeninį tikslą – mokytis italų kalbos.“

Rasa Levickaitė, įmonės senbuvė

„Pandemijos laikotarpis kelionių verslui sudavė triuškinantį smūgį. Balansuodama tarp emocijų, stipriai padidėjusio darbo krūvio, vaikų ugdymo namuose ir gyvenimo būdo pasikeitimo, sekmadienio popietę stabtelėjau. Savo darbo vietą perkėliau į raminantį vaizdą su gėlynu. Tai mano vyro išankstinė gimtadienio dovana, pristatyta bekontakčiu būdu. Tuo pačiu tai lyg priminimas, kad turizmas deda paskutines jėgas išgyventi ekonominiame šaltyje šiuo trapiu laikotarpiu.“

Snieguolė Valiaugaitė, komunikacijos specialistė

„Prisimenu save – guliu sausio mėnesio viduryje lovoje prieš miegą ir galvoju: o jeigu dabar mums visiems reikėtų sustoti, ar galėčiau didžiuotis tuo, ką nuveikiau? Ar nesigailėčiau, kad ko nors neišdrįsau? Ir tada Europą ištiko virusas. Kelionės sustojo, keliautojai išsigandusiomis akimis žiūri į vis rečiau besileidžiančius lėktuvus, o kelionių organizatoriai išvarvėjusiomis akimis neatsitraukia nuo kompiuterių ekranų. Viskas sustojo. Išskyrus – atėjo pavasaris.

Turizmas be klientų informavimo turi daug behind the scenes darbų. Todėl be pagalbos klientams, nuolatinio bendravimo ir problemų sprendimo atliekame kitus, ne ką mažiau svarbius darbus. Kovo mėnesio pradžioje prie Skrendu.lt kolektyvo prisijungė mano jaunesnioji kolegė, praktikantė Gabija. Ji turėjo atvykti iš Vokietijos į Lietuvą ir kibti į turizmo mokslus kartu su mano pagalba Vilniuje. Kaip jau supratote, planus teko smarkiai koreguoti. Su Gabija nuo šiol dirbame nuotoliniu būdu, interneto tiltu Berlynas–Vilnius. Tai – didžiulis iššūkis mums abiems. Susiskambiname, aptariame pasaulio naujienas, susidėliojame darbus ir mokinamės dirbti su sistemomis nuotoliniu budu. Šiuo metu jaučiu kaip niekad didelį malonumą perduodama jauniems kolegoms tai, ką jau moku ir tai, ką galiu. Visa širdimi tikiu, kad kai auksinis turizmo laikas grįš, šioje industrijoje turėsime fantastiškai gerus specialistus. Galbūt tokius gerus, kaip dar niekada anksčiau.“

Net ir esant sudėtingiausiai situacijai pasaulyje svarbu neprarasti optimizmo, atsakomybės ir ramybės. Psichologai soc. tinklų platformose ir žiniasklaidoje trimituoja apie bendravimo, supratingumo ir vienas kito palaikymo galią. Todėl Skrendu.lt komanda, dalindamasi savo atviru karantino darbų dienoraščiu, nori išreikšti solidarumą visiems kelionių organizatoriams, agentūroms, viešbučių tinklams ir kitiems turizmo industrijoje dirbantiems specialistams.

Juk virusas, karantinas baigsis ir netrukus vėl keliausime. Dėkojame jums už solidarumą laukiant būsimų kelionių!