Tikriausiai sutiksite, jog keliautojų žodyne TURISTAS jau įgavo išties stereotipinę etiketę. Speciali, po kaklu pakabinta piniginė, pilnos kišenės magnetukų ir besikartojančios asmenukės prie renovuojamo Trevi fontano. Gan grotestiškas, bet matytas turisto portretas. Tačiau kyla klausimas, ar visi turistai tokie? Ką daryti, kad netaptume eiliniais turistais ir kaip savo kelionėje išvysti autentišką Romą?
Nedvejokite, gyvenkite pas vietinius
Pirmoji taisyklė, kurios mes, skrendu.lt komanda, stengiamės laikytis – KASKART KAŽKAS NAUJO. Šį kartą suplanavome, jog apsigyvensime į pagalbą pasitelkus Airbnb. Susiradome itin jaukų butuką su terasa. Mums atvykus, būsto savininkai italai šešioms dienoms išsikėlė pas uošvius, o mes gavome pačią autentiškiausią, 1115 m. ,,brandintą” kaiminystę Forum rajonėlyje. Esame laimės kūdikiai, šeimininkė Patricia paruošė netradicinį žemėlapį. Jame nebuvo populiarių lankytinų objektų. Ji vis šnibždėjo, jog Romą vertėtų pajausti, o ne pamatyti.
Valgykite ten, kur kalba tik itališkai
Geriausia, kas galėjo mums atsitikti – Antica Taverna ( via di Monte Giordano 12 ) ir jos namų galva Paolo. Tokio svetingumo net su žiburiu nerasi. Vos įžengus pro duris – apkabinimai, bučiniai, žiū rankoje jau laikome ir naminio Prosecco taurę… Dar akimirka, ant mūsų stalo įvairiausi užkandžiai, o fone skamba besikeičianti Italijos kaimo muzika. Kaip užsakyta, pamanėme! Pavakarieniavus, Paolo atnešė paskanauti naminio tiramisu bei geresniam virškinimui – limonchello. Likome labai maloniai nustebinti, pažadėjome, jog būtinai grįšime.
Specialiai pasiklyskite
Taip, suplanuoti kiekvieną detalę – sveikintina, vaikščioti su žemėlapiu – labai saugu, tačiau ar jums nesinori šiek tiek nuklysti nuo kasdieninio plano? Norint atrasti kažką itin neturistinio, siūlome elementariai paklaidžioti. Geriausi dalykai išties netikėti. Klaidžiojimui siūlome pasirinkti Trastevere rajoną. Jaukios siauros gatvelės, specializuoti boutiques, nedidukės ledainės ir užkandinės kaipmat privers įsimylėti Romą.
Pirkite ir užsisakinėkite itališkai
Pirmą kartą nejauku, antrą kartą juokinga, o trečią – jūs jau kalbate itališkai. Intonacija tampa pasimėgavimu, o kalba išties greitai įsimenama. Žinoma, tai ne vien jūsų asmeninė edukacija. Italai, išgirdę, jog stengiatės, dėkojate, teiraujatės, prašote ar atsiprašote jų kalba, tikrai liks pamaloninti, jus pagirs, mėgins atspėti iš kur esate, ar net pavaišins jus biscotti con nocciole. O jie tikrai verti pastangų!
Apsipirkinėkite turguje
Italija puiki, įsitikinome dar kartą. Skaniausios daržovės, vaisiai, rankų darbo makaronai, nuostabus sūris. Nukeliavę į Regola rajoną, Campo de’ Fiori aikštę, įsisukome turguje ir rinkome viską, ko reikalauja šeimininkės Patricios pasiūlytas receptas. Į pintinę prisikrovę artišokų, smidrų, pomidorų, šviežių bazilikų ir kitų gėrybių visi delnais trynėme – vakare laukia puota.
Vairuokite senąjį FIAT 500
Išdrįsime pasakyti, jog tai maloniau nei Vespa… Nors ir tenka riedėti susigrūdus, braškant, bet su stoglangiu! Jaukiose Amžinojo miesto gatvelėse (ypač Trastevere) galima rasti senukų, kurie su malonumu valandėlei kitai išnuomos senąjį mažutėlį fiat 500. Pasijusite kaip skubantys italai, kuriems truputį leidžiama nepaisyti kelių eismo taisyklių! Tikri blogiukai.
Atminkite, americano ir latte Romoje neegzistuoja
Jei Facebook paskyroje nesekate mūsų tiesioginės transliacijos iš Romos, teks pasakyti dar kartą: Italijoje net cappuccino po 12 val. negausite. Na, kaip čia pasakius, gausite, bet jus sužlugdys smerkiantys barmenų žvilgsniai, kurių šifras ~ „Neišmanėliai turistai…“. O užsisakius latte… Jūsų lauks stiklinė pieno. Taip taip, terminologija tikrai skiriasi. Norintiems išvengti nesusipratimų patariame skanauti Caffè Corretto – espresso su grappa. Atkreipkite dėmesį į espresso plutelę. Ją galima kabinti šaukštais! Užsukę į Sant’Eustachio (Piazza di Sant’Eustachio 82 ) įsitikinsite patys. Kaip sako vietiniai, čia išties geriausia Romos kava.
Šnektelkite su spalvingiausiais Vatikano personažais
Tiems, kas moka italų, vokiečių ar prancūzų, tikrai siūlome nesidrovėti ir pašnekinti Šveicarų gvardiečius Vatikane. Atviri, paprasti ir ypač mandagūs jaunuoliai papasakos tikrai daug smagių faktų. Mes, žinoma, ne poliglotai, bet prancūzų žinias pasitikrinome. Išklausinėję sužinojome, jog pašnekovas yra kariškis ir savanoriškai tarnaudamas praleis du metus. Jokio atlygio už tai negauna, tačiau patirtis ir garbė yra neįkainojami. Čia budima 24 valandas per parą, 365 dienas per metus. Popiežiaus apsaugos pėstininkai keičiasi kas valandą. Galbūt kitą kartą gvardiečiai atskleis daugiau detalių?