Sveikinamės su dar viena istorija, užgimusia tekančios saulės šalyje – Japonijoje! Keliautojas Justinas sėda į pasakoriaus krėslą ir atverčia storą memuarų knygą specialiai jums, Skrendu.lt tinklaraščio skaitytojai! Anot jo, Japonija – tai vieta, kuri nepalieka abejingų… Sakuromis nusėtos alėjos, įtraukianti kultūra, neįprasta archiktektūra ir be galo gardūs japoniškos virtuvės patiekalai tiesiog verčia pasiimti iš šalies v i s k ą! Šiuolaikiška, bet tuo pačiu ir senovės tradicijomis alsuojanti Japonija atranda vietą kiekvieno svečio širdyje, todėl nieko nelaukdami kviečiame pasinerti į pasakojimą!

Aplankei daugumą Europos šalių, kai kurias iš jų – motociklu! Ką tau reiškia keliauti?

Kaip sakė H. K. Andersenas „Keliauti – reiškia gyventi“. Kelionių metu atrasti nauji dalykai, dar nematytos vietos, naujos pažintys, netikėti nuotykiai… Tai tiesiog įkvepia naujiems iššūkiams ir  padeda pažvelgti į gyvenimą kitu kampu.

Keliauti be kompaniono – drąsus žingsnis.  Juolab, tūkstančių kilometrų atstumą… Kaip sugalvojai į kelionę leistis vienas?

Iki šiol aplankytose šalyse vis pavykdavo rasti kažką bendro: papročiai, architektūra, žmonių bendravimas… Prieš planuojant naują kelionę norėjosi kultūrinio šoko, atsirasti visiškai kitoje aplinkoje, tarp kitokių žmonių, man visiškai nepažįstamoje vietoje… Nusprendžiau vykti į Japoniją vienas ir atrasti šią vietą pats. Niekad nekeliavę vieni net neįsivaizduoja kiek tokios atostogos suteikia patirties, pažeria galybę naujų pažinčių ir atradimų.

Japonija. Pigūs skrydžiai į Japoniją. Kelionės į Japoniją. Nuotraukos autorius Justinas Ivanovas

Žavingoji Japonija traukte traukia keliautojus, savo nerašytomis taisyklėmis, paslaptingumu ir tradicijomis. Kokią Japoniją pažinai tu?

Japonijoje viskas atrodo neįtikėtina… Aplankiau Tokiją, Kiotą, Hirosimą, Fukuoką ir Osaką – kiekvienas šių miestų turi kažką savito! Vaikščiojau po žymiausias miestų lankytinas vietas kaip Tokyo Sky Tree, didžiausia Japonijoje Shibuya perėja, pamačiau Hirošimos taikos memorialą, buvau Itsukushima saloje, kurioje didingai stovi šventykla (angl. Itsukushima Shinto Shrine), o Kijote lankiausi Sagano bambukų miške…Kartkartėmis leisdavau sau pasiklysti… Tai leidžia pamatyti daugiau, ko nėra jokiuose giduose ar rekomendacijose. Japonijoje jaučiamas didžiulis kultūrinis skirtumas nuo vakarų. Pavyzdžiui, valgant maistą indą reikia kelti prie savęs, nes tik gyvūnai lenkiasi prie maisto. Tokijuje merginai dėvėti trumpus šortukus yra nepriimtina, bet Osakoje ar Hirosimoje tai niekam nekliūna; mobiliaisiais telefonais viešose erdvėse kalbėtis nepriimtina, o jei kas traukiniuose skambučiu sudrumsčia spengiančią tylą, tai pašnekėti stengiamasi labai tyliai, trumpai ir dar ranka pridengta burna. O kur dar išmanieji japoniški tualetai, kurie vietiniams gyventojams visiškai įprasti, o keliautojams iš svetur, tos visos apiplovimo funkcijos, kai kartais norom nenorom vistiek būsi apipraustas, yra tikrai keista… Kiek juokingos, bet malonios buvo japonų reakcijos į mano ūgį – esu aukštas, todėl mane ne tik palydėdavo žvilgsniais, bet vaikai net prašydavo nusifotografuoti.

Hirosima. Taikos memorialas. Gembaku Dome. Taikos memorialas, Hirošimoje. Nuotraukos autorius Justinas Ivanovas

Aplankei daug miestų, regėjai begalę skirtingų vietų. O kokie gi tavo akimis yra patys japonai?

Japonija didelė ir kontrastinga šalis. Kiekviename mieste žmonės vis kitokie. Tokijuje gyventojai labiau dalykiški, o Osakoje žymiai šiltesni. Bendri jų bruožai – išdidumas ir paslaugumas. Štai kalbėti angliškai, jei ir nemoka to daryti tobulai, jie nesiryžta. Nors tave ir supranta, tačiau atsakinėja japoniškai arba gestais. Vyrai pasižymi darboholizmu ir alkoholizmu. Naktį, ypač savaitgalį, mieste netrūksta padauginusių, besišlaistančių kostiumuotų vietinių… Nors jie ir nekelia pavojaus, bet tiesiog keista matyti oficialiai apsirengusius japonus su portfeliais miegančius stotelėse ar atsirėmusius į sieną.Vienok, vietiniai gyventojai labai paslaugūs ir niekada neatsisako padėti, jei tik supranta ką jiems sakai. Štai teko pasiklausti vietinio dviratininko man reikiamo kelio, kadangi iš jo gauti anglišką atsakymą buvo neįmanoma, jis nulipo nuo dviračio ir lydėjo tiek kiek jam pakeliui. Priėjus sankryžą, kurioje mūsų keliai išsiskyrė, jis parodė kurion pusėn man reiktų tęsti kelionę ir užlipęs numynė toliau. Jie uždari žmonės, bet kai pradedi kalbėtis tiesiog trykšta draugiškumu ir rūpestingumu.

Japonija. Anglu kalba Japonijoje. Nuotraukos autorius Justinas Ivanovas

Kas labiausiai tave nustebino? Ar sugrįžtum į Japoniją dar kartą?

Jų mentalitetas ir mąstymas paliko labai didelį įspūdį. Gatvėse labai daug automatų, kuriuose gali nusipirkti alaus arba cigarečių. Įmeti monetą, išsirenki rūšį, paspaudi mygtuką, jog tau daugiau nei 18 metų, ir alaus skardinė jau tavo rankoje. Šnekant su vietiniais apie tai, kad kiekvienas vaikas ar paauglys gali išnaudoti tokią sistemą, jiems buvo nesuprantama. Japonai nesuvokia ką reiškia sukčiauti ar nepaisyti taisyklių – kol žmogus nesulauks pilnametystės, tol jis ir nepaspaus tai įrodančio mygtuko. Iš šalies tai labai keista, bet panašu, kad sistema veikia puikiai. Taip pat nepaminėti japoniškos gastronomijos būtų nuodėmė! Labiausiai patiko kopūstų blynai okonomiyaki, ramen ir miso sriubos, takoyaki „spurgos“ su aštuonkoju arba kalmaru, o Itsukushima saloje nepamirštamos buvo austrės.  Neabejoju – į Japoniją tikrai grįšiu!

Maistas Japonijoje. Takoyaki. Tradicinis Takoyaki. Nuotraukos autorius Justinas Ivanovas

Ar tai vieta, kurią aplankyti privalu kiekvienam?

Manau, kad taip. Tai unikali ir didelė šalis, kuri gali nustebinti kiekviename žingsnyje. Kiek teko šnekėti su ten sutiktais užsieniečiais, kurie keliauja po Aziją jau 7 ir daugiau metų – Japonija unikalus Tolimųjų Rytų kraštas.Kelionės po Japonija

Ką reiškia keliauti vienam? Ką patartum nedrįstantiems?

Keliavimas vienam yra puiki išeitis, jei nėra poreikio kurti planus kada kur būti ir ką aplankyti bei yra stiprus noras nesitaikyti prie kitų. Jei visgi aplanko vienatvės jausmas, visada galima susipažinti su kitais keliautojais tiesiog mieste ar kažkur kavinėje. Tiesą sakant, tik keliaudamas vienas pastebi kiek daug yra tokių pačių keliauninkų, kurie susibėga vakare bare, apsikeičia įspūdžiais, ką verta pamatyti ir ryte toliau tęsia atostogas vieni. Keliaudamas vienas, jei tik nenorėsi – nebūsi vienišas!

Bambukų miškas Japonijoje. Japonijos gamta. Bambukų miškas Kijote, Japonijoje

Kas toliau?

Tolimesniuose planuose yra kelionė po JAV ir, žinoma, planuoju grįžti į Japoniją ilgesniam laikui. Manyčiau, bent trims savaitėms, nes norisi šią šalį pažinti lengvesniu ritmu.________________________Vykote į kelionę į Japoniją ir jūs? Papasakokite apie ją ir mums!Svajojate apie atostogas Japonijoje? Pigių lėktuvo bilietų ieškokite čia arba susisiekite su mūsų kelionių dizainere Milda, kuri parengs maršrutą, užsakys lėktuvo bilietus ir viešbutį. Rašykite – milda@skrendu.lt